Polskie święta

Tradycyjny polski dom i jego wystrój

Polacy znani ze sztuki ludowej i rękodzieła, przejawiali od zawsze zamiłowanie także do dekorowania swoich wnętrz i odświeżania ich wystroju, zgodnie z panującym aktualnie trendem lub według własnych upodobań. Jak wyglądał tradycyjny polski dom międzywojnami i później, w czasie pokoju?

Mieszkania w okresie międzywojennym

Omawiając polską kulturę sięgającą do czasów między I a II Wojną Światową, nie sposób nie wspomnieć o ówczesnych wydarzeniach, które miały duży wpływ także na wygląd polskich domów. Oprócz zjawisk społeczno-politycznych, na polską kulturę i sposób życia oddziaływały także inne aspekty, do których należał między innymi metraż mieszkania. Rzecz mogłoby się zdawać błaha, jednak mająca istotne znaczenie w procesie wyposażania wnętrz i jego dekorowania.

W ciągu ponad 100 lat historii aranżacji wnętrz, Polacy chwalili się swoim wzornictwem narodowym dekorując wnętrza rękodziełami, czerpali inspiracje z mody zagranicznej i przenosili ją do swoich domów, a także zyskali sławę na całym świecie dzięki swoim nowatorskim koncepcjom w urządzaniu wnętrz.

Okres międzywojenny obfitował w różne style mieszające się ze sobą, przy czym prym wiódł raczej nurt art déco, obfitujący w znaczne ilości dekoracji. Chętnie sięgano między innymi po wszelkiego rodzaju ozdoby ścienne, rzeźby oraz dywany 200×300, dodające pomieszczeniom nieco przytulności.

Dekoracje i meble projektowane w stylu art déco zawierały elementy futuryzmu oraz kubizmu, przy czym były także funkcjonalne. Bardzo często łączono je z polską sztuką ludową, czy tradycyjną sztuką pochodzącą z innych kultur: japońskiej, azteckiej i afrykańskiej.

Styl art déco w Polsce miał dwie odsłony: pierwsza bazowała na folklorze, czyli tym co tradycyjne i wpisujące się w polskie dziedzictwo narodowe, a druga skupiała się na surowych, geometrycznych formach i wzorach.

Najpopularniejszymi elementami dekoracyjnymi były wtedy: kryształy, szkło, porcelana, wzorzyste dywany 200×300 oraz ręcznie tkane kilimy.

Polskie wnętrza lat 40. i 50.

W okresie powojennym artyści w Polsce przeżywali kryzys, który odbił się także na wyglądzie mieszkań. W kraju wymęczonym wojnami ludzie nie myśleli o malowaniu, rzeźbieniu i dekorowaniu swoich wnętrz. Cieszyli się, że mają gdzie mieszkać. Zniszczone budynki trzeba było zaprojektować i postawić od nowa . Do pracy zabrali się architekci, którzy projektowali wnętrza na skalę przemysłową według koncepcji: „piękno na co dzień dla wszystkich”.

Pod koniec lat 50. XX wieku do Polski wpłynął zachodni styl życia i wzornictwo, które od razu przypadło Polakom do gustu. Eksperymentowano z meblami i dekoracjami, ale nadal największym powodzeniem cieszyły się solidne drewniane konstrukcje i wzorzyste tkaniny. Pod małymi stolikami kawowymi układano dywany 200×300, a w kątach pokoju ustawiano duże kwietniki ze zdobionymi nogami.

Współczesny polski dom

Mogłoby się zdawać, że moda panująca w tradycyjnym polskim domu w latach 50. znacznie odbiega od tego, co znajduje się w nim obecnie, ale nie zawsze tak jest. Młodzi Polacy coraz częściej decydują się na nowoczesne, minimalistyczne wnętrza, jednak część z nich nadal sięga do tradycji.

ashe