Ważne o Polsce

Polska sztuka: muzyka

Podobnie jak literatura czy film, tak i muzyka narodowa odgrywała i wciąż odgrywa bardzo ważną rolę w budowaniu polskiej kultury i podtrzymywaniu tradycji narodowych.

Najpopularniejszymi polskimi muzykami są: Fryderyk Chopin, Krzysztof Penderecki, Zbigniew Preisner, Wojciech Kilar, Ignacy Jan Paderewski, Henryk Wieniawski, Krzysztof Komeda, Stanisław Moniuszko, Jan A.P. Kaczmarek, Witold Lutosławski.

Najważniejszy polski pianista i kompozytor – Fryderyk Chopin

Fryderyk Franciszek Chopin to najwybitniejszy polski kompozytor i pianista. Urodził się w 1810 roku w Żelazowej Woli. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w bardzo młodym wieku – początkowo z mamą w domu, a następnie z nauczycielem Wojciechem Żywnym, gdy skończył 6 lat. Potępy w nauce były obiecujące – 1817 rok to czas kiedy Fryderyk stworzył swój pierwszy utwór. Nie potrafił jeszcze zapisać go nutowo, więc zrobił to za niego jego ojciec. Pierwszym utworem Chopina był Polonez b-dur. Kolejnym ważnym momentem w jego karierze był występ publiczny, na który był gotowy już w wieku 8 lat. Aby dać Fryderykowi pełnię możliwości rozwoju umiejętności muzycznych, rodzice Chopina zdecydowali się na zmianę nauczyciela, a nawet instrumentu. Od 1822 roku Fryderyk podjął naukę gry na organach u Wilhelma Wurfla, a z uwagi na twórcze predyspozycje naukę kompozycji u Józefa Elsnera. Po kolejnych czterech latach nauki został przyjęty do Szkoły Głównej Muzyki, a więc w wieku 16 lat był już uczniem Uniwersytetu Warszawskiego. W kolejnych latach Fryderyk komponował i dawał wiele koncertów, był doceniany przez krytyków. W 1830 roku Fryderyk zdecydował się wyjechać z Warszawy i dać pożegnalny koncert. Niestety, był to wyjazd bezpowrotny. Chopin przeniósł się do Wiednia i następnie do Paryża gdzie dawał wiele wspaniałych koncertów. W wieku 28 lat Fryderyk związał się z George Sand. Wspólnie wyruszył w podróż na Majorkę. Mimo wilgotnego klimatu i problemów ze zdrowiem Chopin właśnie tam stworzył dzieło życia – cykl 24 Preludiów. W 1848 roku Chopin dał ostatni koncert w Paryżu i wyjechał do Anglii i Szkocji gdzie utrzymywał się z nauczania gry na fortepianie. To w Londynie dał swój ostatni koncert. W 1849 roku lekarz stwierdził u Chopina ostatnie stadium gruźlicy. Na jego prośbę, po jego śmierci, siostra przewiozła jego serce do Warszawy.

ashe