Polacy są narodem, który wyjątkowo dba o zachowanie tradycji przekazywanych przez pokolenia. Niewiele narodów aż tak mocno strzeże starych obyczajów. Powodów tej zaciekłości w obronie obrzędów i zwyczajów historycy doszukują się w wojennych losach Polski, kiedy to Polacy będąc pod zaborami próbowali zachować swoją tożsamość. Najprawdopodobniej dlatego życie w Polsce „kręci” się głównie wokół wszelkiego rodzaju świąt i tradycji. Polacy uwielbiają hucznie świętować i przeżywać ważne chwile w dużych grupach – rodzin czy przyjaciół.
Najważniejsze święta polskie to: 1 stycznia – Nowy Rok, 6 stycznia – Trzech Króli, 8 marca – Dzień Kobiet, święto ruchome – Wielkanoc (i wielkanocny Poniedziałek), 1 maja – święto pracy, 3 maja – Święto Konstytucji 3 maja, 1 czerwca – Dzień Dziecka, święto ruchome – Zesłanie Ducha Świętego, święto ruchome – Boże Ciało, 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny/ Święto Wojska Polskiego, 1 listopada – Wszystkich Świętych, 11 listopada Święto Niepodległości, 24 grudnia – Wigilia Bożego Narodzenia, 25 grudnia – Boże Narodzenie (dzień pierwszy), 26 grudnia Boże Narodzenie (dzień drugi);
Jak łatwo zaobserwować większość najważniejszych polskich świąt wywodzi się z wiary katolickiej, reszta zaś odnosi się do historii kraju. W Polsce wciąż 92% Polaków deklaruje się jako osoby wyznania katolickiego. Innymi ważnymi okazjami dla Polaków są chrzciny, komunie, urodziny, imieniny, śluby, wesela, pogrzeby, które są świętami wyznaczonymi przez religię lub po prostu cykl życia.
Tradycje i święta związane z cyklem życia
Zaczynając od samego początku cyklu życia Polacy bardzo lubią rodzinnie i w gronie przyjaciół cieszyć się z nowo narodzonego członka rodziny. Ważnym zwyczajem jest zapraszanie, najczęściej przez młodego ojca, krewnych i znajomych na tzw. „Pępkowe”. Spotkanie odbywa się najczęściej w domu świeżo upieczonych rodziców – może odbywać się w formie uroczystej kolacji, ale zwykle jest to po prostu spontaniczna impreza. Nieodłącznym elementem jest picie narodowego alkoholu, czyli wódki, która z resztą jest też najczęściej prezentem wręczanym ojcu z okazji narodzin dziecka.
Około pół roku po narodzinach dziecko zostaje uroczyście ochrzczone – Chrzest Święty to święto katolickie, które łączy religijne wierzenia o oczyszczeniu nowo narodzonego dziecka z grzechu pierworodnego, z religijno-świeckim nadaniem mu imienia i powitaniem go we wspólnocie. Najbliższa rodzina i przyjaciele zapraszani są na uroczysty obiad w domu lub restauracji. Poza suto zastawionymi stołami, nie może zabraknąć alkoholu, najczęściej wódki lub wina.
Każdy kolejny rok dziecka jest dla rodziców i dziadków bardzo ważnym wydarzeniem, które organizowane jest w wystroju dziecięcym. Równie chętnie organizuje się dziecku imieniny. W życiu dorosłym Polacy jednak decydują się na huczne obchodzenie jednego ze świąt i zazwyczaj młodsi obchodzą urodziny, zaś starsi imieniny. Wszyscy jednakowo uwielbiają śluby i wesela, które są obchodzone zdecydowanie najhuczniej ze wszystkich świąt w Polsce. Niekiedy świętowanie trwa nawet 3 dni. Miejsce i styl świętowania uzależnione są od budżetu rodziny, ale zawsze obecny jest taniec, ogrom jedzenia i spożywanego alkoholu. Mniej hucznie i raczej dyskretnie, w małym gronie najbliższej rodziny obchodzi się jedynie pogrzeby i pożegnania osób zmarłych.