Polskie święta

Święta katolickie – Boże Narodzenie

Równie ważnym świętem dla Katolików i nawet bardziej oczekiwanym (przez wzgląd na ilość miłych zwyczajów) jest święto Bożego Narodzenia, które w przeciwieństwie do Wielkanocy obchodzi się zawsze w tych samych dniach: 24, 25 i 26 grudnia. Na dzień 24 grudnia przypada tzw. Wigilia Bożonarodzeniowa, czyli po prostu uroczysta kolacja, którą obchodzi się w gronie rodzinnym, lub niekiedy z przyjaciółmi. Ważnymi elementami tradycyjnymi są:

  • łamanie się opłatkiem – jest to gest pokoju, w trakcie którego członkowie rodziny składają sobie życzenia;
  • choinka – drzewko iglaste ozdobione bombkami, kolorowymi łańcuchami, własnoręcznie robionymi innymi ozdobami i światełkami; choinka może być drzewkiem naturalnym lub sztucznym;
  • wigilijne potrawy – kolacja wigilijna jest posiłkiem postnym, w którego skład wchodzą głównie ryby (tradycyjnie podaje się 12 potraw z ryb), barszcz z uszkami, pierogi z kapustą i grzybami, zupa grzybowa z łazankami, kapusta z grzybami i suszonymi śliwkami, kompot z suszu, zaś na słodko obowiązkowo piernik;
  • prezenty pod choinką – wręczanie prezentów praktykuje się głównie w domach, w których są dzieci;
  • kolędy – już po kolacji, ale przed wręczeniem prezentów zwyczajowo odśpiewuje się kolędy, czyli piosenki bożonarodzeniowe mówiące o narodzinach Jezusa.

Po kolacji wigilijnej wszyscy wybierają się na uroczystą Mszę Świętą, tzw. Pasterkę. Odbywa się ona dokładnie o północy i kończona jest śpiewaniem kolęd przez całą wspólnotę kościoła.

Dwa kolejne dni to czas na świętowanie w gronie rodziny.

ashe